Časté chyby pri nákupe

Vo veľkých firmách je možné používať licenciu Home či Business

Táto licencia je vhodná len pre menší počet zariadení a pre drobných podnikateľov. Licencia je totiž viazaná na meno pracovníka firmy, nie spoločnosti. Väčšinou priamo na osobu zodpovednú za správu IT infraštruktúry. Ak túto licenciu implementujete do Vašej spoločnosti, vzniká riziko, že o ňu s odchodom pracovníka prídete.

Audit licencií

Pri audite musí majiteľ preukázať vlastníctvo zakúpených objemových licencií. Preukazuje vyhlásením pôvodného majiteľa a predložením čísla zmluvy a názvu spoločnosti prvého vlastníka.

Licencie PKC a taktiež OEM

Tieto licencie sú vhodné len pre menší počet zariadení. Výrobca odporúča maximálne 10 počítačov. Problém nie je ani v samotnom COA štítku (certifikát pravosti) alebo karte s licenčným kľúčom, ale v evidencii. Ruku na srdce, koľko času sme si schopní vyčleniť na evidenciu jednotlivých licencií a výrobných čísiel zariadení, na ktorých daný softvér využívame? Jej zanedbanie sa pritom rozhodne nevypláca. V prípade licenčného auditu budete tieto dokumenty veľmi rýchlo potrebovať. Pokiaľ teda uvažujete o licencovaní väčšieho počtu PC odporúčame objemové licencie. S tými vám stačia iba dva doklady. Na počte zariadení nezáleží. Potrebnú dokumentáciu dodávame s každým nákupom.

Office vo verzii Home sa oplatí

Home do firemného prostredia skutočne nepatrí. Verzia Home nie je urcena pre sietove prostredie, neda sa nou pripojit do Windows domeny! Tym je pouzitie vo firemnej sieti vylucene. Preto Home.

V prípade licenčného auditu totiž stojí nemalé peniaze náprava správneho licencovania. Bohužiaľ sa veľmi často vyskytuje v kombinácii s verziou Professional. Ani 10 správne licencovaných zariadení potom nevykompenzuje jedno chybné.

Najnovšia verzia Office je nutnosť

Rozdiely medzi jednotlivými verziami nie sú nijako viditeľné. Neustále investície do tých najnovších, ktoré pritom málokedy zodpovedajú skutočným potrebám firmy, sa neoplatí. Pri bežnej kancelárskej práci asi málokto využije napr. Aplikácie Accesss. Preto si naši zákazníci často volia staršiu verziu a usporené financie investujú tam, kde je to skutočne potrebné.

Nepodceňujte celistvé licencovanie

Nezjednotené licencovanie je nočnou morou všetkých IT odborníkov. Viac verzií aplikácií pod jednou strechou robí vždy neplechu. V IT infraštruktúre je zásadné pravidlo rovnomernosti. Veľmi ťažko sa tak bude znášať Office 2013 napr. s Office 2016. Nepridávajte si zbytočné starosti a zjednoťte si verziu od samého začiatku.

Evidovať či neevidovať, to je o čo tu beží

Každý užívateľ má povinnosť evidovať vo svojej firme jednotlivé licencie a akúkoľvek zmenu s nimi spojenú. S multilicenciou táto časovo náročná administratíva odpadáva. Nemusíte evidovať nespočetné množstvo licenčných kľúčov a výrobných čísiel zariadení.